Leczenie
Anoreksji

Anoreksja

Co nowego?

Maj 21.07.

Strona www.anoreksja.net debiutuje w sieci.

Maj 21.07.

W najbliższym czasie planujemy otwarcie forum dyskusyjnego

www.anoreksja.eu.

Osoby zainteresowane współpracą proszone są o kontakt pod adresem: kanoto@poczta.onet.pl


Dieta grejpfrutowa
Dieta Dukana
Anoreksja na obczyźnie
Smukła sylwetka

  Emocje
Psychosfera: Psychologia i Psychiatria


Na tej stronie używamy plików cookie Google, które przekazują informację dalej. Dowiedz się więcej...

(anorexia nervosa) Kod ICD-10 F50.0

jadłowstręt psychiczny

Anoreksja bezwzględnie wymaga pomocy specjalisty, niekiedy kilku. Podstawą jest psychoterapia, w stanie ciężkim niezbędna może okazać się hospitalizacja.

... Leczenie

Pierwszą z reakcji rodziny, po zaobserwowaniu zaburzenia, jest przeważnie narzucenie na chorą przymusu jedzenia. Pojawia się kontrola, także w tej sferze życia, jednocześnie reakcją jest okłamywanie, chowanie jedzenia i pojawia się najgorsza z możliwych sytuacji - tymczasowa bulimia. Chora przyjmuje pokarmy, po czym usuwa je z organizmu przy użyciu tabletek przeczyszczających lub wymiotując. Powoduje to jeszcze większą frustrację i załamanie - anoreksja przez same chore jest postrzegana jako coś czystego, dążenie do perfekcji w życiu i sposób na kontrolę, gdy w przypadku bulimii, chora czuje sie jak śmietnik, nienawidzi swojego ciała i odczuwa wstręt, powodujący popadanie w głębszą depresję. Anoreksja jest chorobą mentalną, niezdeterminowaną fizycznie, w związku z czym terapia nie może ograniczać się tylko do zwykłego przymuszania do jedzenia, czy podawania leków.

Najczęściej stosowaną terapią jest izolacja od toksycznego środowiska, często nawet od rodziny. Zaleca się zmianę miejsca pracy, bądź szkoły, zmianę przyjaciół. Dopiero kolejnym etapem, po długotrwałej psychoterapii, jest nauczanie prawidłowych sposobów odżywiania. Przyczyny anoreksji są tak głęboko zakorzenione w psychice chorej, że bez odpowiedniego podejścia i pomocy psychologicznej niemożliwe jest autowyleczenie.