Skutki
Anoreksji

Anoreksja

Co nowego?

Maj 21.07.

Strona www.anoreksja.net debiutuje w sieci.

Maj 21.07.

W najbliższym czasie planujemy otwarcie forum dyskusyjnego

www.anoreksja.eu.

Osoby zainteresowane współpracą proszone są o kontakt pod adresem: kanoto@poczta.onet.pl


Dieta grejpfrutowa
Dieta Dukana
Anoreksja na obczyźnie
Smukła sylwetka

  Emocje
Psychosfera: Psychologia i Psychiatria


Na tej stronie używamy plików cookie Google, które przekazują informację dalej. Dowiedz się więcej...

(anorexia nervosa) Kod ICD-10 F50.0

jadłowstręt psychiczny

Anoreksję cechuje szybko postępujące wyniszczenie organizmu, które pozostawia często już nieodwracalne zmiany. Nieleczona zabija w ok. 10% przypadków.

... Skutki

Nieleczona anoreksja prowadzi do poważnego osłabienia organizmu - narządy, bez odpowiedniej dawki witamin i budulca, nie są w stanie poprawnie funkcjonować, pojawia się anemia, poważne osłabienie serca. Anoreksja jest chorobą śmiertelną. Kończy się śmiercią z wycieńczenia, ustaniem akcji serca, zawałem serca, bądź samobójstwem. W najlepszym wypadku dochodzi jedynie do zachwiania funkcji życiowych, skrajnego wycieńczenia, zaniku menstruacji.

Leczenie anoreksji, odkrytej w odpowiednim momencie, może zakończyć się sukcesem. Jednak tak, jak w przypadku depresji, należy wystrzegać się środowisk mających negatywny wpływ i poddawać się kontroli lekarskiej, do końca życia. Leczenie anoreksji zazwyczaj doprowadza organizm do odpowiedniego stanu, czyli takiego, w którym jest w mocy prawidłowo funkcjonować. Anoreksja wykryta / leczona zbyt późno może skończyć się śmiercią - w najcięższych przypadkach, lekarze mogą jedynie przedłużyć egzystencję i uśmierzyć ból umierania.