Przebieg
Anoreksji

Anoreksja

Co nowego?

Maj 21.07.

Strona www.anoreksja.net debiutuje w sieci.

Maj 21.07.

W najbliższym czasie planujemy otwarcie forum dyskusyjnego

www.anoreksja.eu.

Osoby zainteresowane współpracą proszone są o kontakt pod adresem: kanoto@poczta.onet.pl  Emocje
Psychosfera: Psychologia i Psychiatria


Na tej stronie używamy plików cookie Google, które przekazują informację dalej. Dowiedz się więcej...

(anorexia nervosa) Kod ICD-10 F50.0

jadłowstręt psychiczny

Istotną cechą tej choroby jest jej ukrywanie. Chory odrzuca wszelkie formy pomocy, w tym także pomoc lekarską, a tym samym doprowadza do skomplikowanego przebiegu choroby...

... Przebieg

Choroba zaczyna się zupełnie niewinnie. W okresie dojrzewania dziewczyna postanawia sprostać wymaganiom środowiska i dąży do perfekcji swojego ciała. Niejednokrotnie wpływ środowiska wymusza zmianę siebie, by osiągnąć upragnioną akceptację. Jednak dążenie do odpowiedniej wagi nie przynosi rezultatów, w związku z czym, odchudzanie przemienia się w obsesję. Pojawia się stopniowe ograniczanie ilości spożywanych pokarmów, rzadziej dzieje się to nagle, bez powolnej zmiany przyzwyczajeń.

Początkowo osoba taka odczuwa zadowolenie, czuje się dobrze, uprawia jakiś wyczerpujący sport, który staje sie jej obsesją w równym stopniu, jak niejedzenie. Chorą charakteryzuje wręcz pedantyczne podejście do posiłków - każdy produkt jest skrupulatnie odmierzany, drobiazgowo dzielony i spożywany w bardzo wolnym tempie. Znamienne jest, że w początkowym etapie ani chora, ani rodzina nie są w stanie zauważyć nieprawidłowości, natomiast później jedynie chora żyje w przekonaniu o swoim zdrowiu.